Komety

28-02-07

Jééje - se ukázalo, že jsou odmítány všechny komenty. (dlouho nepřišel žádný spam..) Takže už je to opravené (a spam opět chodí). Doufám, že si to nikdo nevzal osobně. Když už, tak jsem v tomto velice selektivní (hehe).

V té souvislosti mne napadá, jestli náhodou nemá někdo problém třeba s přehráváním těch videjí napravo - někdy? Hm? 

Úuhuhuůů - skvělý! Paní pošta ráno zazvoní a vmáčkne mi do ruky baculatou obálku s tím, že se jí to nevejde do schránky.

Obálka s mým vysněným (a vysezeným - páč se musely dotiskávat) trikem z Threadless - Fake Pandas Have More Fun. Je naprosto skvě-lý. Velikost M. Materiál by mohl být kvalitnější, zato potisk vypadá bytelně. V obálce snad nebyl žádný anthrax (jen drcené sušené pandy, takže pohoda).

TuuududuuuU.... :))

Jediná pozitivní zpráva dnešního cyberpunk dne (být o půl stupně míň z nebe začnou padat miniaturní ledové bodáky) - poté co mi mozek vykrosil "Úvod do Dějepisu" - je, že oproti dlouho za pravdivé považovanému mínění, se i mozkové buňky regenerují resp. přibývají nové. Což je HODNĚ dobrá zpráva ;-)

Člověk by skoro až řekl - záminka...

Nerozdávají se ti Oscaři pomalu za zásluhy a věk?

Letos to dopadlo relativně decentně - i když ty Happy Feet tučňáky bych s klidem v duši vynechal - a Životy těch druhých si to myslím zaslouží. (jen to musí být docela deprimující natočit první celovečerní film a hned dostat Oscara :)

Fuuf - víkend za námi (produkčním teamem :) a "zaplaťpánbuch" páč mám pocit, že žaludek to prostě už nedává (a to už nastal potupný posun z módu pivo-vodka přes červené a mattonka.. na zelený čaj s ničím).

Tak ale k věci. Páteční scéna chybí tudíž přejdeme rovnou k sobotnímu vyvrcholení Spermu (jééé to je ale blbá (skoro) hříčka..). Obecně pěkné - s tolika projektory, až jsem nechápal. Zvlášť pak speciální promítací místnost se sofa a širokoúhlou trojprojekcí, kde šlo krásně máslit při mixu (tuším) Vojtecha Smetany aka Anhedonia (který jsem chtěl už dávno nahodit někam sem, ale pak nenahodil s tím že tu nebudu nikoho strašit.. tak aspoň ten myspace - každopádně ale doporučuji)

Docela zaujal v některých chvílích akoro až shadowoidni Clark (web nejede - třeba někdy pojede) ale i zde byla taková hlušší místa. To samé Mouse on Mars. Těšil jsem se na ně do roku 2001 kdy jsem je slyšel / viděl na Viva Zwei. O šest let poté odehráli pěkný set, ale to bylo tak všechno co se odehrálo (pozor - další skoro hříčka!). Snad nejvíc překvapil Daedelus jehož deska mi ale vůbec nepřišla příjemná (a jak se tváří ještě k tomu..) no - a naživo - skvělý a s 3D projekcí pro anaglyph. Culící se postavička v saku, mačkající čudlíky a jemně se pohupující, působila supr skromně, ale v slabých chvilkách byla vidět ta pýcha...

No a závěreční (pro mne - více méně) WWW byl zážitek jak z jiného světa. A to bych si troufl tvrdit že jak pro publikum, tak pro interprety. O desce bylo už napsáno všude všechno. Příjde mi naprosto geniální.. jak po hudební, tak po lyrické stránce - básně. Naživo to bylo prakticky shodné s deskou i když sledovat i nonverbální projev bylo zajímavé (psycho). Trochu rozpačitý jsem z tlustého chlápka za gramcema, který každý "mohutný beat" jako-bouchal virtuální palicí do repráku, nebo jako-řezal-pilou (asi virtuální poleno) - prostě jako-dělal show. Od dob maxim turbulence nevěřím tlusťochům co se moc předvádějí. Tak nevim co to bylo. Taky se v jednu chvíli po pódiu procházel nějaký (taky baculatý) hiphop masér v péřovce a kšiltovkou.. jak z klipu s Jeniffer Lopez - co tam chtěl - nikdo neví. Asi se šel "ukázat" potenciálním pipkám, které ovšem v publiku nebyly... no nic. (předpokládám, že už teď jsem mrtvej)
WWW přesto neskutečný a Boschem šmrncnutý klip na závěr to celé jen uceloval. Jen mi bylo líto těhule co v některých dělala vokály - to dítě muselo být trochu přidušené a hudebně ho to musí poznamenta. I když... třeba to bude jako v Brave New World, kde kapka alkoholu ve zkumavce stačila a génius byl na světě. (..což mi připomnělo, že máma si prý dala cigaretu, když se mnou byla těhotná...)

A těmi třemi tečkami bych to snad raději uzavřel... :-)

Mailem mi prišla official fotka z instalace Zachary Liebermana (nebo taky spotu o kousek níž..) a official svolení, že si jí můžu dát na blog. Tak tedy official činím. (z čistého exhibicionismu - jak jinak) A ne - nejsem úplně postižený, jen se zrovna snažím virtuálně sťuknout očičko ryby od horního okraje papíru na který jsem jí nakreslil nevirtuální tuší.

No - a jelikož po mně si to zkusil už jenom jeden člověk (a toho nikdo nefotil) a pak poněkud spadl počítač - stávám se tedy oficiální tváří tohoto projektu pro ČR. Pro další promo-účely jsem ochoten si vyholit i pleš :-) - hlavně že si s tím budu moct hrát znova...

Asi bych si už měl zvykat, že jak den začíná, tak i končí. Včerejšek začal v naprosté blaženosti neskutečnou jízdou autem skrze město (šlo to vžuum-vžum - jsou nějaké prázdniny či co) s M83 - Don't Save Us From The Flames valících se z repráků a skončil v NoDu při performanci Zachary Liebermana - Drawn. Něco tak úžasného jsem už dlouho neviděl.

Extrasympatický chlápek, který se sice průběžně vracel k tomu, jak už nemá moc vlasů, ale stejně myslím, že to nehrálo roli protože to co odprezentoval bylo kouzelné. V praxi: projektor, různě kamery a optical a motiontracking. Človek mohl rukama vytvořit uravřené tvary / stíny program to vytrackoval a udělal z toho objekt, který, když se daly ruce pryč spadl na dolní okraj obrazu a udělal zvuk. Malé cinkaly, velké duněly.

Další Liebermanův projekt Drawn spočíval v tom, že se na obyčejný papír nakreslil jakýkoliv obrázek, kamera to sejmula do počítače, vytrackovala objekty a pak už stačilo jen prstem do obrázků ťuknout a ty se začaly hýbat (létat po obrazovce / papíru), vydávat zvuky a kolidovat mezi sebou. Totální úlet - v různých variacích. Hlavně si to člověk mohl zkusit. Prostě jsem si nakreslil štětcem.. ..rybičku (s okem a ploutví) a pak do ní strčil prstem - a bylo. Hýbalo se to! Jo. Jo. Jo! :-)

Velké díky patří Ciantu za to, že sem dostali někoho takového, kdo je naprosto oddaný tomu co dělá a snaží se vtáhnout do svého světa i ostatní lidi, případně jim i pomáhat (např. projekt, kde byl zesilován pohyb a jeho obrazovou odezvou mohli postižení lépe komunikovat). Víc takových (lidí i projektů)!

Menší announcement (cement..?) - vážně o tom uvažuji & doufám, že slečny dorazí v pyžamu a že nikoho nenapadne vzít si třeba "baseballový polštář" nebo tak něco.. (cihlový - třeba..?)

Mňo - prakticky by se dalo říct, že "dobrý timing" se začátkem Spermu (předsílám, že v grafice - především flyerů - nemám ani jeden prst) a koncem zkouškového (a začátkem semestru) - ale to by mi tu nesměly viset, jako vždycky, nějaké věci. (a říkejme jim nepřečtené stránky..)

Každopádně ale Sperm: jedna z věcí na které jsem se opravdu těšil byla Gustav - z mého pohledu / poslechu psychoslečna, ale zajímavá poloha. Nedorazila - asi má rýmičku, nebo dostala někde na demonstraci zbloudilou dlažební kostkou... (po poslechu alba to je jasnější)

Tak tedy pondělní prostor zůstal hlavně pro Digitonal a musím říct, že pro mne malý zázrak. Nevím, kdy naposledy jsem byl na koncertě s harfistkou, houslistou a dvěma notebookáři. OK - každopádně harfu jsem už neslyšel naživo.. nevím - nikdy? Díky bohu to nebyla žádná alternativně-ambientní seance, ale gradující kompozice a nastupující beaty se mísily s disortovanými plochami a vokály - no úlet. Pánové za notebooky si pohupoval každý ten svůj rytmus, čas od času na sebe koukli - srovnaly beaty - klikli a nejednou byla hudba někde jinde, buď lehce dnb, nebo víc hiphop (rytmus), nebo zas ty plochy s vokály.. Závěrečný mix Opus III - It's a Fine Day byl už jen takový dortík, jehož třešnička bylo rozdání hromady jejich posledních sampler cds. (už se těším na poslední track: 65daysofstatic :-)

Zásek

21-02-07

Ono to tak možná vypadá, jakože zase náběh na nějakou "pauzu", ale tak to samozřejmě není, jen se toho nakupilo, že nevím co dřív (i psát). Zatím bych to shrnul větou: zasr.. tiskárny a stroje s mechanickými limity a lidi s biologickými a čas co nejde zastavit (měl bych vymýšlet názvy telenovel..)

Ano - prostě - klasická výmluva lenocha :-)

Chrmm.. dřív nebo později to tak dopadnout muselo ale i přes každoroční vánoční, více-méně důsledné, promazávání nesmyslů, přesun na lepší stroj a zvětšní disku, se mi zaplnil prostor vyhrazený na "maily a jiný důležitý věci" - třeba torzo seznamu literatury, CVs, fraktury, Ganja Farmer, Icy Tower, Lemmings (no aspon toho GF bych smazat mohl páč bez hudby to není ono - ale 2 mega..), formulář pro registraci bakalářské eseje, který už neplatí, adresář Images.. a asi tisíc souborů v rootu s adresami, poznámkami a telefony...

Nejlepší je, že i když tam některé ty soubory jsou už čert ví jak dlouho, tak o některé pořád zadrhávám a furt dokola koukám co že to je - následuje klasické "jo... tohle - vlastne.. jéé :(" a za měsíc to samé. Třeba file 6 praktik.txt - do teď přemýšlím co jsem s tím zamýšlel dělat.

Abych to uzavřel a aktualizoval přísloví: Všechny cesty vedou do říma a i sebevětší disk se jednou zaplní (nesmysly, ke kterým má člověk vztah)

Well Done R9

11-02-07

Produkční team smiley.cz (smiley, jeho alterego, já a absithový démon - ano, je nás čím dál tím víc..) by rád pogratuloval R9 za páteční eskamotérský kousek u LeTramu: odbočení přes plnou čáru, do jednosměrky a s dvěma blikajícími policejními auty v zádech zastavení... na zákazu zastavení.

Výsledek půlhodinového "domlouvání": 500,- a 1 bod - zde bychom rádi udělali pauzu (na nevýznamné napití vody a otření rtů) a kolem "domlouvání" přidali z každé strany ještě několik úvozovek navíc. (tím se do toho pojmu vejde sice i plánování odpalu jaderných raket, ale nám stačí vědět, že dvě auta = dvě posádky..)

Ranní sekvence na Rádiu 1:

Unkle - Bloodstains
Röyksop - Sparks
Lamb - Gorécki
Massive Attack - Unifinished Sympathy

Jak u toho má člověk vstát? A to ještě že to utli - dovedu si představit ještě tak 2-3 tracky, které byt tam zapadly, ale to už by pak bylo opravdu jedině na: Procitnout a ještě nahý padnout na nějaké pláni do sněhu a postupně vykrvácet. Krev prosakuje po krystalcích sněhu, kamera se otáčí - kolmo nad a pomalu vzdaluje...

Málomoc

08-02-07

Je zajímavé jak se někdy prolínají stejná témata celým dnem - někdy je to smutné, jindy vtipné.. rozhodně zvláštní. Třeba dneska se od rána táhne skrzeva různé lidi úvaha o tom, že nejde umět a znát všechno - dneska už ne :-( Ještě možná v roce 1850 šlo spolykat veškeré moudro světa a (přírodo)-vědecké poznatky.. a.. umřít.

Dneska člověk nemá ani náhodou šanci - pokud se tedy nerozhodne věnovat svůj čas třeba studiu Starořečtiny (tam už toho - věru - moc nového asi nenastane :)

Co je frustrující je to relativní málo, proti celkovému rozpínajícímu se množstí, které člověk musí totálně znát proto, aby mohl tvrdit že alespoň něco "zná dokonale".. mno nic - konec postmoderně-existencionalistické úvahy. Chtělo by to nějaký motivující výkřik na závěr. Žádný mne nenapadá :-/

Kofein junta

06-02-07

"Chesuschristus" - že já se pokaždé nechám zlákat krystaly cukru, který si může člověk nasypat na hustou pěnu latté.. když vím, že se mnou pak už za a) nebude normální řeč (jakože - kdo zažil ví) a za b) zbytek dne / večera strávím v lehoulilinkém -bžik-

V pravidelných časových rozestupech si jak blbeček nabíhám - od pátku je to už podruhé. V ten to schytali lidé v telefonním seznamu (sorry.. sorry - na druhou stranu, je možné, že by někoho mé zážitky z aktivního užívání diáře nenadchly..? :-) a zbytek jsem vyběhal při hledání Lazarova bytu (s bednou piva podpaží - ve správné nadmořské výšce, jen holt na špatném kopci - Praha je záludná.. vpravo vs. vlevo.. stačí málo a člověk je hned z Kavalírky na Strahově - ehm..). Zato dneska jsem se chytil sám do tunelu bez konce.. -bžik- tři mattonky a furt stejný -bžik-.

Zase jsem při projíždění starých CD a hromadění portfolia narazil na svou prakticky první "komerční" práci. Už nevím jestli jsem za návrh vizitky a about obrazovky nějakého programu v roce 1995 dostal 50 Kč nebo příslib, že si budu moct nechat stáhnout cokoliv z nějaké BBSky..

Každopádně ale mám to odpoledne před očima: zatažené zelené rolety, win 3.11, 1024x768 (!), 16bit barvy, Paint Shop Pro (s kterým jsem vůbec neuměl - no - vůbec neuměl nic.. obecně :-) a z věže Territorial Pissings od Nirvany. Výraz DPI mi tehdy nic neříkal, takže cílové rozlišení 600x440 vycházelo asi z toho co se vešlo mezi paletky programu. Poprvé v životě jsem narazil na něco jako je "vrstva" a "alpha kanál" v praxi, takže třeba had v nápise (mimochodem elegantně ukradený ze hry Alladdin:) měl ručně vypixlovanou masku. Prasárnu s písmem komentovat nebudu - možná jen, že když se to vytisklo, tak to nebylo tak vidět.

Jen mi doteď není jasné proč jsem to v závěru uložil jako .bmp s 16ti barvami..

A když už jsem u těch konceptů... tak mne velmi zaujali Midi Lidi . Něco tak milého mi už dlouho do ucha a oka nepadlo. Zvuky rovnou z počítače stejně čisťounké jako jejich bílé (projekční) mikiny a - pozor - mají choreografii (!), která sice hraničí s  minimalismem podobně jako projekce, ale všechno to drží krásně pohromadě texty vytahující Midi Lidi nad povrch sterilních elektro experimentů.

Původně jsem si říkal, že ještě chvíli počkám s "plíživou reklamou" ;-) na Sperm Festival, ale zřejmě nastal čas.. Kdo chce vidět na projekci barevné pruhy, lékořicové bombóny s černým proužkem uprostřed v isometrickém provedení, slyšet zvuky průzračné jak rampouchy z destilované vody a nečeká umaštěnou pompézní show, tomu můžu doporučit v sobotu 24.2.2007 zajít na Sperm a nechat se "zakliknout" :-)

ps: neustále mám tendenci říkat miĎi lidi - jako pidi lidi nebo co :-|
ps #2: album ke stažení (112 MiB .rar)