Reklamace pohřbu

29-03-06

Už skoro týden mi leží v žaludku úterní pohřeb. Nebudu moc spekulovat nad tím, jestli v některých fázích (a slepých uličkách) života je smrt, svým způsobem, vysvobození. Teď už vím, že jo a tudíž bych pohřby rozdělil na dva druhy: smutné a méně-smutné.
Tentokrát to byl ten méně smutný a i když se mi několika, zjevně dobře mířenými, slovy podařilo rozbrečet pozůstalou, tak se příliš netruchlilo. Dokonce bych řekl, že nejvíc truchlila pozůstavší hospodyně, která je najednou jaksi bez práce.. ehm..
To ale přeci není důvod k tomu, aby celý obřad nemohl proběhnout dostatečně vážně a nepateticky. (teda pokud to nebyl záměr..) Když totiž paní (uvaděčka?) začala recitovat jakýsi blitek ve verších AA-BB tak ve mě lehce cuklo. Když začla hudba hrát melodii, kde v českém textu Nohavica zpívá cosi o rumu a vodce (..a dotyčný měl lehce - fatální - problém s alkoholem..) cuklo ve mě trochu víc. A ve chvíli, kdy dáma, místo recitování, četla jakýsi univerzální žvást do kterého bylo jméno zesnulého včleněno jak do předpřipravené nahrávky (alespoň že skloňovala..) jsem začal přemýšlet wtf?!
Za ty prachy by člověk očekával přinejmenším důstojné divadýlko bez zásadních přehmatů. Ale dá se pohřeb reklamovat? Asi moc ne-e :-(