Michael Bielicky: This Year In Jerusalem

22-12-05

Taková docela pěkná technická hříčka, když se odmyslí židovský zvyk domlouvání se, že "příští rok se potkáme v Jeruzalémě", je nainstalovaná v Galerii Roberta Guttmanna.
Myšlenka, že si člověk může ke zdi stoupnout kdykoliv a odkudkoliv chce, je docela fajn :) Zvlášť to ocení ženy, které díky téhle instalaci můžou být v mužské části zdi.
V praxi celá záležitost spočívá v tom, že je na plátno streamované video z Jeruzaléma od Zdi nářků a člověk, který vleze do místnosti je snímaný infračervenými kamerami. Prožene se to počítačem a na video modlících se židů se přidá 3D voxelová (voxel - jako, že pixel, ale s informací o hloubce x,y,Z) reprezentace návštěvníka - to vše v reálném čase. Podle toho, jak je člověk agilní se mění jeho barva a může obarvovat i druhé.
This Year In Jerusalem
Zajímavé je si vyzkoušet jak funguje ten tracking. Vzhledem k tomu, že se jedná o umělecké dílo s relativně omezeným, i když nikoliv nízkým, rozpočtem, to má své mouchy.

Ovšem při představě, že u policejních kamer na ulici je vlastně také známá jejich poloha a parametry a k tomu nebývá v ulici kamera jen jedna, se nabízí aplikace něčeho podobného pro určení přesné polohy člověka - vyretušování nebo doplnění. Velký bratr vidí, velký bratr mění... A co není na obrazovce, to není vůbec.