Manga & Albert Watson

03-11-05

Ještě jedna imprese z Vídně (dneska je to totiž takový retro-update-day): Výstava rakouského "disneye" v MAKu mi úplně nesedla - je fakt, že tam mají spoustu užitého umění a sbírky snad od středověku, ale chmm.. chmmm.. asi jsem nebyl v náladě na vidličky, hrníčky, zubní kartáčky z velrybích kostí etc. Z nových věcí nic převratného - kulatý ping-pongový stůl všichni viděli na DesignBloku. Na druhou stranu se opravdu jednalo o věci přinejmenším v malých sériích vyráběných a v reálu používaných. (což se o 90% cz prezentace na DB říct nedalo :( Ale asi je to o podmínkách..)
O to víc mě ale potěšila.. co potěšila - nadchla výstava Uaaaaa!!! Manga kde byla v rámci jediné místnosti shrnutá celá filosofie a technologie mangy. Informačně naprosto vyčerpávající: rozbory obrázků, rytmiky, toku čtení, použití různých prvků a "filmových" fintiček, pohlavní specifika postav a výstavba příběhů. To celé z pohledu evropského komixu v porovnání s japonskými zvyklostmi a naopak. Luxus. (BTW - průměrný čtenář mangy dává stránku za 4s.)
Uaaaaa!!! MangaBonusová výstava fotografií Alberta Watsona se popisuje dost těžko - skoro škoda, že fotografií nebylo víc. Dvě patra v KunstHausWien byly plné obrovských formátů tak ostrých a vostrých, že nechápu, jak to dělá... a ty barvy.