Jak to je s lemmingy aka. lumíky

17-08-04

Že se ještě vracím k těm lemmingům, ale nikdo mi nechce veřit, že vychází z reálných zviřátek. Vyhrabal sem knížku "SAVCI - známí i neznámí, lovení, chránění..." která tím pádem, konečně, splnila svůj úkol a pomohla mi něco najít. (na to že jsem jí dostal někdy v sedmi...) Ted může shořet...protože internet ;)
Nicméně v knížce se píše:

Lumíci rodu Lemmus...
...malá zvířátka, s tělem 8—13 cm dlouhým, na krátkých nožkách. V zimě se díky velmi hustému kožichu podobají spíše kuličce. Žijí v severních polárních oblastech...
...Migrace lumíků je zkrátka záhada... ...bez cíle pobíhají sem a tam, a pak se najednou pustí všechna jedním směrem a nic je nemůže zastavit.
Jdou stále kupředu, překonávají i větší vodní překážky a přitom ve velkém množství hynou, ačkoli umějí plavat. Krouží nad nimi mnoho ptáků, kteří je loví, ale lumíci je nevnímají. Ani větší vesnice či město je nezastaví. Tak například v roce 1963 zaplavili ulice švédského města Oestersundu.
...Někdy se lumíci vydávají do nitra pevniny, jindy k břehům moře. Jakmile dospějí na mořský břeh, nahrnou se do vody a plavou dál stále stejným směrem, až do jednoho zahynou. A tak existuje legenda o masových sebevraždách lumíků.
Jeden norský přírodovědec popisuje, jak se stal svědkem takové sebevraždy. Bylo to v roce 1868. Norský parník se tehdy těžce probíjel jedním z fjordů, protože všude, kam oko dohlédlo, byla hladina pokryta plovoucími lumíky...
...
Jeden z významných současných amerických ekologů Ch. Elton se snažil najít souvislost mezi migrací a skvrnami na Slunci.

Dobrá - uznávám, že v knize nepíšou nic o tom, že by "vyhrabali noru, vlezli do ní a poslední nejtlustčí jí ucpal svým tělem a všichni se udusili". Ale někde na netu to určitě napsany je...