Der Film - Životy těch druhých

06-10-06

Festival Der FilmZdá se, že die Kultur dorazila in die Stadt und zůstane až do Weihnachten.
Středeční zahajovací večůrek Festivalu německy mluvených filmů Der Film war více-méně ok. Pominu-li milión foaje (-mrk-) při uvádění festivalu ze strany des tschechischen pořadatels (oslovování velvyslance "pane", komolení jmen a záměny pohlaví přítomných (!) představitelů) a poprojekční verbální onanii jednoho z diváků (proč klást otázku režisérovi, když clověk může přednést polemiku..ehmmno), byl představený film naprosto úžasný! A následné jednohubkování / vínování by bylo mohlo být mnohem lepší - případně delší, kdybych neměl v plánu ráno vstávat.. Životy těch druhých - Das Leben der AnderenFilm Životy těch druhých - Das Leben der Anderen je po vizuální stránce lahůdka. Takhle krásně vystylované interiéry 80tých let jsem snad.. snad ani nezažil :) Určitě hraje roli i absolutní širokoúhlost filmu. Jinak se jedná o další z filmů "vyrovnávajících se" s komunismem. Ale v tomhle případě nikoliv formou komedie jako v Die Sonnenalee (kterou považuji za německé Pelíšky) ani neurčitě divně posměšně jako v Good Bye Lenin - spíš zde ukazuje šílenost praktik tajné policie, která je propletená do struktury společnosti na všech úrovních a mrví životy jeden po druhém. A také jak cizí svět může i zlým člověkem zásadně pohnout, změnit ho, ale z mizérie ve které se pohybuje ho vytáhnout nedovede.
Film klasicky vystavený - s takovým tím zlomovým okamžikem - slabou chvilkou - od které se věci vyvíjejí samospádem a osudy lidí se obracejí naruby - přtom by nemusely a člověk neví jestli se raději nesmát... no šílené.
Některé věci jsou prostě brr.. dodneška si pamatuju pána v kulichu co stával před barákem a paní která mi dávala prázdné zapalovače na hraní když z otce tahala co, kdy, kde a s kým v západním německu dělal :-| Nic moc.