Annelis Štrba

29-08-05

Annelis StrbaChachá.. opět v poslední den jsem se (po strategicky neprokalené sobotní noci) vydal do Rudolfína na výstavu. První co bych k tomu řekl, že mi to přišlo dost malé, ale možná jsem jenom nenažraný. Jinak ok. Promítání neskutečně barevných diáků bylo přinejmenším působivé (rodina, cesty, květinové záhony). Další fotky pěkné - a ty, které byly "upravené" na počítači, měli svoje (ale trochu jiné) kouzlo. Paní Štrba si (a tady nevím jestli vědomky :) pohrává s artefakty jpeg komprese a zvětšení, křivkami a měkkým štětcem, kterým dodává objektům jakési halo. Příjemné bylo, když se člověk vzdaloval od fotografií a postupně se jejich "megapixely" slévaly do konkrétních objektů.
Videoprojekce ve stejném duchu - s tím, že trvala něco kolem hodiny a lavice bez opěrátka se postupně měnila na mučidlo. Trochu mě zaráží, že k projekci dost éterických záběrů a hudby nedalo Rudolfinum něco pohodlnějšího na sezení - určitě by to ocenili všichni.
Annelis StrbaRespekt před dámou, která se vrhne z klasické fotografie na "nové" technologie, ale podobné hrátky jsou dneska už IMO krapet pasé, nebo by se neměli prezentovat jako zázrak. Vypadá to hezky a působí to (zvláště v obřích formátech), ale progress zde (už) nevidím.